Skip Navigation Links


| 02.09.2014

| E-Ticaret - Pratis

 

Pratis.net hakkında

Elektronik satınalma konusunda faaliyet gösteren Pratis.net 2001 yılından beri müşterilerine hizmet vermektedir. Akbank iştiraki olarak kurulan, Haziran 2002 tarihinden itibaren operasyonlarına başlayan pratis.net, Ağustos 2004’ten bu yana Sabancı Holding’in bilgi teknolojilerine yaptığı yatırımlar çerçevesinde Bimsa A.Ş bünyesinde gelişmeye ve konusunda öncü firma konumunda olma çabasına devam etmektedir.

Satınalma süreçlerini teknolojiyle desteklemek ve e-satınalma uygulamalarının avantajlarından yararlanmak isteyen büyük ölçekli firmalar ve bu firmalara ürün ve hizmet tedarik eden tedarikçi firmalar müşteri profilimizi oluşturmaktadır.

Müşterilerimiz satınalmak istedikleri mal ve hizmetler için fiyat araştırmasından başlayarak siparişe kadar olan süreci platformumuz üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Pratis.net üzerinde promosyon malzemelerinden, işçi kıyafetlerine, araç kiralama hizmetlerinden, karayolu denizyolu nakliye hizmetlerine, rulmandan, bilgi sistem donanımlarının alım satımına kadar uzanan oldukça geniş yelpazeye dağılmış bir ticari faaliyet gerçekleşmektedir. 

Zamanla satınalma süreçlerini pratis.net üzerinden geçiren, hizmet verdiğimiz firmaların sayıları artmakta ve bu artış beraberinde alıcılara mal ve hizmet sağlayan tedarikçi havuzunu da genişletmektedir. 

Pratis.net olarak hizmet verdiğimiz, platformumuza üye 39 alıcı firma, 196 ürün ve hizmet grubuna dağılmış 14.000+ tedarikçi firma vardır. 

Pratis.net müşterilerine üç ana hizmet sunmaktadır;

1. e-Satınalma Yönetimi
2. e-Satınalma Platformu
3. ERP sistemleri ile entegrasyon (SAP,Oracle,Microsoft v.s.)

e-Satınalma Yönetimi

Planlanan satınalma süreçleri ile ilgili olarak pazarlık bilgilerinin paylaşılması, davet edilecek tedarikçilerin belirlenmesi, e-teklif toplamanın kurgulanması ve yapılması, alınan tekliflere göre e-ihalenin oluşturulması, e-ihalenin açılması ve yönetilmesi, alıcı firmayla ihalenin izlenmesi ve ihale sonucunda alıcı firmaya ihale raporlarının sunulması Pratis.net tarafından yapılmaktadır.

Böylece Pratis.net, bünyesinde gerçekleşen projelerde kazandığı e-ihale bilgi birikimini kullanarak müşterilerine ihtiyaç duydukları çözümleri sunmayı amaçlamaktadır.  

e-Satınalma Platformu

Müşterilerimiz e-Satınalma Platformunda sunulan tüm hizmetlere kendilerine ait kullanıcı adı ve şifreleri kullanarak ulaşıp kendi satınalma süreçlerini Pratis.Net platformu üzerinde yönetip platformdaki uygulamaları kullanarak satınalma işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Pratis.net kullanıcıları, platformdaki e-pazarlıklar (e-ihale, e-teklif toplama, e-teklif), e-kataloglar ve e-bilgi uygulamalarını kullanarak Pratis.net üzerinde teklif toplayabilir, ihale açabilir, uzun vadeli anlaşmalarını kataloglaştırıp katalog üzerinden sipariş verebilir ve platform üzerinde yaptığı bütün işlemler için farklı raporlama seçeneklerini kullanarak istediği raporlara anında ulaşabilir.

ERP Sistemleri ile Entegrasyon

Müşterilerimiz kendi kullandıkları ERP sistemleri ile (SAP,Oracle,Microsoft v.s.) Pratis.Net platformu arasında entegrasyon gerçekleştirebilirler.  Pratis.Net Elektronik satınalma platformu dış sistemlerle haberleşme için WEB servislerini kullanmaktadır. Üçü temel ve onüçü yardımcı olmak üzere 16 adet servis ile bilgi alış verişi gerçekleştirilmektedir. Gerekli entegrasyon adımları tamamlandığında Satınalma Taleplerinden (SAT) otomatik olarak teklif toplama ve pazarlıklar oluşturulmakta siparişe dönüşen satınalmalar için kullanılan ERP programında otomatik olarak siparişler oluşturulmaktadır. (SAS) ayrıca eklenebilir. İrsaliye, Fatura ve Cari hesap bilgileri entegrasyon modülleri sayesinde satınalma organizasyonlarında irsaliye ve fatura bilgilerinin elle ERP sistemlerine girilmesi esnasında oluşan kayıp zaman giderilmekte Cari Hesap Bilgileri entegrasyonu sayesinde çalışılan tedarikçilerin kendi başlarına fatura ve ödeme bilgilerini takip etmesi sağlanarak (Tedarikçi Portalı) bilgi alışverişinden doğacak kayıp zamanlar minimize edilmektedir.

Pratis.Net'in Alıcı Firmalara Sağladığı Faydaları;
· Şeffaf ve Kontrol Altında Satınalma, 
· Satınalma’da Süreç Verimliliği, 
· Daha Rekabetçi Fiyatlar ile Satınalma İmkanı, 
· Çok Sayıda Referanslı Tedarikçiye Tek Noktadan Erişim, 
· Tedarikçi Performanslarının İzlenerek Ölçümleme yapılabilmesi, 
· Tedarik Sürelerinin Kısalması, 
· Hızlı Değerlendirme, Sonuçlandırma ve Raporlama.

Pratis.Net'in Tedarikçi Firmalara Sağladığı Faydalar;
· Yeni bir satış kanalı 
· Geniş bir kurumsal alıcı portföyüne erişim 
· Pazarı yakından izleme 
· Satış, pazarlama ve idari maliyetlerde azalma 
· Teklif gönderme ve sipariş sürecinde iyileşmeler 

Neden Pratis.Net?

Pratis.Net e-satınalma platformu, BİMSA tarafından işletilmekte, kendi yazılım ekibi ve danışmanları tarafından geliştirilmektedir. Üye Firmalar internet üzerinden erişim yoluyla platformu kullanabilirler.

Firmalar için herhangi bir kuruluma ihtiyaç duyulmamaktadır. Pratis.Net internet tabanlı sistem olduğu için firmaların kendi bünyesinde donanım ya da yazılım için herhangi bir yatırım ve işletime gerek duymaksızın çalışabilmelerini sağlayabilmektedir. İnternet erişimi olan bir bilgisayar e-satınalma platformumuza ulaşmak için yeterlidir. Entegrasyon tarafında kullanılan Web Servisler sayesinde çok kısa zamanda ERP sistemlerine entegre edilebilmektedir. E-satınalma projenizin başlangıç maliyeti bu şekilde en aza inmekte ve proje getirisi yükselmektedir. E-satınalma projesine zaman kaybetmeden başlayıp, şirketinizin süreçlerine ve karlılığına doğrudan olumlu etki sağlayabilirsiniz. 
 
Pratis.Net hakkında daha geniş bilgi için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz:

 


| ana sayfa

Bimsa Blogspot Link Bimsa Linkedin Link Bimsa Facebook Link Bimsa Twitter Link   


Copyright © 2008 Bimsa Uluslararası İş, Bilgi ve Yönetim Sistemleri A.Ş.